Teatr Telewizji TVP

Msza za miasto Arras

Monodram Janusza Gajosa na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego. Spektakl miał premierę na scenie Teatru Narodowego w Warszawie 21 maja 2015 roku.

15 grudnia o 20.30 zapraszamy na finał Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. TVP Kultura prosto ze studia telewizyjnego przy Woronicza 17 dokona wyjątkowej transmisji monodramu Janusza Gajosa „Msza za miasto Arras”. Wydarzenie to będzie również zwieńczeniem obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce na antenie TVP Kultura.

Spektakl jest sceniczną adaptacją głośnej powieści Andrzeja Szczypiorskiego, której narratorem jest świadek pogromu Żydów w średniowiecznym mieście Arras. Jego opowieść służy refleksji o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu. To również historia o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności, różnych wymiarach wolności i o jej braku. Prawda o człowieku także naszych czasów w przejmującej kreacji Janusza Gajosa.

Po premierze teatralnej Jan Bończa-Szabłowski pisał: „W monodramie »Msza za miasto Arras« odbijają się jak w lustrze upiory naszej współczesności. (…) Gajos przekonuje, że totalitaryzm, niezależnie od głoszonych haseł i metod, pozostaje ustrojem destrukcyjnym zarówno dla buntowników, jak i wyznawców. I że świat stale przechodzi lekcje barbarzyństwa i rozczarowań, które nielicznym pozostawiają wiarę i nadzieję, a większości pustkę. Ten głos »jedynego sprawiedliwego« jest przejmująco aktualny także dziś.”

Transmisję poprzedzi krótkie wprowadzenie w temat spektaklu. Kilka minut po transmisji zapraszamy zaś na rozmowę Łukasza Drewniaka z Januszem Gajosem.

Autor: Andrzej Szczypiorski
Adaptacja sceniczna:
Igor Sawin
Współpraca:
Piotr Cieplak, Paweł Czepułkowski
Aranżacja przestrzeni, kostium:
Dorota Roqueplo

Występuje:
Janusz Gajos